“Am lucrat cu Rodica în mai multe proiecte de coaching, la nivel individual și de grup, de-a lungul ultimilor ani. De fiecare dată am apreciat atitudinea bine ancorată în realitate, abilitatea de a evidenția situații concrete, pe care frica noastră de schimbare ne făcea să nu le adresăm.
Să lucrezi cu Rodica nu este ușor, nu este întotdeauna plăcut, însă așa și trebuie să fie, deoarece ea, în mod constant, ne provoacă la schimbare și ne invită să vedem realitatea așa cum este.
Pe parcursul interacțiunii noastre de coaching, am ajuns la concluzia că, dacă continuăm să ne ascundem de adevăr, nu vom face nicio schimbare, nu vom progresa.
Aspectul pe care îl apreciem cel mai mult în lucrul cu Rodica este comportamentul său etic, profesionist, coloana vertebrală dreaptă în fața influențelor.
În procesul de schimbare, clientul va încerca la început să se ascundă, să evite efortul real, să găsească scuze, să transfere responsabilitatea asupra coach-ului sau, în mod agresiv, să învinovățească coach-ul, ca fiind cel care i-a arătat ce trebuie făcut. Rodica își păstrează calmul și întotdeauna urmează calea etică.
Lucrând cu Rodica ca și coach, am învățat unele dintre cele mai importante lecții: răspunsul este întotdeauna la noi și am învățat că, fără jocurile de putere care ne aduc stres, avem, de fapt, o viață organizațională împlinită.”